İnternet bu kadar hayatımıza girmişken “İnternet Nedir?” sorusuna cevap vermek isteseniz nasıl bir tanım yapardınız?

Bir diğer ismi net olarak da bilinmektedir. İnternetin atası Amerika Savunma Bakanlığıdır. 1969 yılında ARPANET isminde hayata geçmiş bir projedir. Projenin çıkış amacı kamu hizmeti yapan kurumların güvenli bir hat üzerinden haberleşebilmeleriydi..

İlk olarak Kaliforniya’da bulunan 3 bilgisayarı Utah’ta bulunan 1 bilgisayar ile bağlamış ve ilk ağını o zaman oluşturmuştur. Kısa süre sonra radyo bağlantısı üzerinden Avrupa ülkelerine bağlantılar yapılmıştır. 1980’li yıllarda kurulan bir çok eğitim amaçlı sitelerle iç içe geçen bir ağ halini aldı ve ortaya İnternet çıkmış oldu.

1990’lı yıllara gelindiğinde ticari amaçlı siteler de işin içine girdi ve İnternet hızla büyümeye başladı.

Evinizde muhtemelen internet vardır ve bu da bir modeminiz olduğu anlamına gelir. Evinizdeki modeme kablo veya kablosuz yöntemle bağlandığınızda siz de bir ağ kurmuş sayılırsınız. İşte internetin mikro düzeyde karşılığı budur. İnternet tek bir ağdan oluşmaz, birbiri arasında bilgi trafiği olan ağların tamamına verilen isimdir.

Son olarak, evet, internet tüm dünyaya ulaşmaktadır. Yaşamın en zor olduğu Antartika’nın McMurdo Sound adı verilen bölgede bulunan Scott Üssünde bulunan bilgisayarlar Yeni Zellanda’dan yayın yapılan radyo sinyalleri ile internete bağlanmaktadır.

Güney Kutbunda ise ABD üzerinden ağ bağlantısı(internet) sağlanmaktadır.