Yoğun trafik alan dinamik internet sitelerinin temel sorunlarından biri sitenin çalışma hızıdır. Oluşan yoğun trafik nedeniyle uzun süreli veritabanı sorguları ziyaretçilere bekleme süresi olarak döner.

Performans iyileştirme çok yönlü bir yaklaşımdır. Sunucu yönetimi, veritabanı yönetimi, kod kalitesi gibi etkenler bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Ben bu yazımda kodlama tarafında kullanılabilecek basit bir yöntemden bahsedeceğim. Cache yöntemi.

Sayfanızı cache’leyerek bazı kısımlarını statik hale getirmiş olursunuz. Böylece sunucu sorgu yapma veya dinamik kod çalıştırma gibi işlemlere girmeden statik hale gelmiş içeriği doğrudan sunucuya yükler.

[xyz-ips snippet=”asd”]

Üst kısımdaki kodumuzun ne yaptığını kısaca açıklamak istiyorum. Cache başlangıç ve cache bitiş yorum alanı arasında kalan kısmı html olarak okuyarak cache dosyamıza yazdık ve cache klasörümüze kaydettik. MD5 ile kodladığımız url tekrar ziyaret edildiğinde sistem önce bu url için daha önceden yapılmış bir cache dosyasının olup olmadığına bakacak. Eğer varsa ayarlar kısmında tanımladığımız cache süresinin dolup dolmadığına bakacak. Dolduysa sayfası yeniden cache’leyerek dosyaya yazacak ve sonrasında kullanıcıya yükleyecek.

Gerekli olması durumunda cache klasörünü boşaltarak cache’in tazelenmesini sağlayabiliriz. Hatta ürettiğimiz dosya ismini veritabanına yazarak olası bir güncelleme anında bu dosyayı silerek yeniden cache’lenmesini sağlayabiliriz.